Global Poker Index: Jason Mercier startet som nr 1 i 2012

Global Poker Index: Jason Mercier startet som nr 1 i 2012 0001

Hver uke kommer Global Poker Index med en ny liste over de 300 beste live turneringsspillere i verden fram til 2. januar, 2012. Listen baserer seg på spillernes beste resultat de siste seks halvårsperiodene. Den komplette listen over dem beste spillerne i verden leser man på hjemmesiden til Global Poker Index.

Fra og med forrige uke er det blitt gjort endringer ved GPI scoring systemet. Federated Sports + Gaming Chief Information Officer Eric Faulkner informerte PokerNews om endringene i forrige uke og forklarer her hvorfor:

"This week marks the six-month anniversary of the Global Poker Index. As promised at the outset, the GPI model will be reviewed every six months and adjusted where necessary to reflect the changing landscape of live tournament poker. The first of these reviews occurs this week.

"One of the key features of the GPI is the cap on results that count towards a player’s score in each of the six half-year periods that the GPI scores. This cap is necessary to control for a player getting a high GPI score merely due to playing a higher than average number of tournaments. For the first six months of the GPI, there was a cap of three results that could count toward a player’s GPI score per period. The cap of three was determined by evaluating the average number of results per half-year period for the group of professional players defined as the individuals who qualified for The Epic Poker League.

"Now that the GPI has been operating for six months, the group of professional players has been redefined from the Epic Poker League qualifiers to the players in the GPI Top 300. Week to week, this group constitutes the most active players on the tour, so they are the most representative set to evaluate the cap on results. This redefinition of the consideration set of professional live tournament players, along with a general increase in live tournament play, resulted in an increase in the cap on results in Periods 1, 2 and 3 from the three highest scores to the four highest. The cap on results in Periods 4, 5 and 6 remains at three. The cap of the four highest scoring finishes for the most recent three periods, Periods 1 through 3, and the cap of the three highest scoring finishes for the three periods most distant, Periods 4 through 6, reflects the average number of cashes for the players in the GPI 300 across the entire 36 month period that the GPI measures."

Hvordan har dette endret topp 10?

Topp 10 per 2. januar, 2012

RangeringSpillerTotalsumEndring fra forrige uke
1Jason Mercier3 015,080
2Erik Seidel2 851,80+1
3Bertrand “ElkY” Grospellier2 805,75-1
4Eugene Katchalov2 656,330
5Sam Trickett2 582,470
6Vanessa Selbst2 441,15+5
7Will "The Thrill" Failla 2432,32+1
8Shawn Buchanan2 430,85-2
9Matt Waxman2 395,23+1
10Sorel Mizzi2 374,73-3

Med det nye systemet har Jason Mercier fått seg en større ledelse ved toppen av GPI. Som verdens beste turneringsspiller i de siste tre årene, har Mercier sine tre første perioder gitt full uttelling og har en bra score fra sin fjerde periode. Mercier fortalte til PokerNews før han dro til Bahamas og PCA i forrige uke at ”det ville være flott å kunne være nr 1 i et helt år”. Noe vi ikke kan si oss uenige på.

Velkommen inn på listen

Ti spillere entret GPI listen denne uken, i front er Jacob Bazeley på en plass nr 248. En av Bazeley sin WSOP plasseringer i sommer var blitt skyvet ned til periode 2, men grunnet endringer i systemet gjelder den si periode 1.

Nye spillere til GPI

SpillerTotal GPI sumGPI Rangering
Jacob Bazeley1 129,41248
Brian Powell1 081,56277
Andrea Benelli1 080,02278
Maksim Kolosov1 066,87288
Dana Kellstrom1 066,81289th
Humberto Brenes1 062,05291
Ted Forrest1 061,53292
Denys Drobyna1 058,52293
Jason Wheeler1 053,64296
Faraz Jaka1 047,60300

Av spillere som røk ut av listen denne uken var Brian Hawkins, Brian Rast, Daniel Idema, Jesse Martin, Josh Arieh, Matt Matros, Max Pescatori, Michael Pesek, Morten Mortensen, og Nick Grippo. Rast som vant Poker Player's Championship i 2011 falt mer enn 100 plasser etter at hans plasseringer fra i sommer falt ned til periode 2.

Hvem klatret og hvem falt på GPI listen

Sean Getzwiller ble spilleren som klatret høyest på listen. Med sin 35. plass ved $10 000 No-Limit Hold'em Six-Max Championship under 2011 WSOP som ble gjeldene under periode 1, klatret han opp hele 61 plasser.

Største klatrere

RangeringSpillerTotalsumEndring fra forrige uke
129Matt Stout1 392,51+41
150Sean Getzwiller1 337,10+61
163Brandon Meyers1 292,81+50
175Eric Baldwin1 267,66+23
177Barny Boatman1 261,79+24
179Per Linde1 260,34+23
180Daniel Neilson1 260,31+23
181David Parades1 258,32+23
197Vivek Rajkumar1 229,76+24

Største fall nedover listen

RangeringSpillerTotalsumEndring fra forrige uke
206Daniel Alaei1,211.30-86
214Justin Bonomo1,204.51-83
216Jesse Alexis Cohen1,201.83-81
217Thorsten Schafer1,201.06-75
218Daniel Reijmer1,198.79-92
219Barry Greenstein1,196.84-126
244Mike Binger1,134.98-120
264Russell Carson1,102.48-79
269Jon Spinks1,097.94-87
298Owais Ahmed1,048.34-110

Hva skjer videre?

PokerStars Caribbean Adventure startet på torsdag med $100 000 Super High Roller og vil garantert gjøre endringer på GPI listen. Så vi kan forvente nye plasseringer på noen kjente spillere. Se hele listen ved Global Poker Index.

More Stories

Hva synes du?